Мъжете и жените са различни. Опознай ближния, за да го обикнеш!

Взаимоотношения и връзки, 24.11.2013

Мъжете и жените са различни – като се започне от устройството на клетките и телата им и се стигне до психическите и емоционалните им реакции. Както Джон Грей (авторът на популярната книга) твърди, те сякаш са от различни планети – „Мъжете са от Марс, жените от Венера”. В еволюционен план двата пола са се обособили така, че се допълват взаимно и оцеляват успешно при съвместно съществуване. И до днес различията между половете могат да служат за градивно сътрудничество.

За съжаление при неразбиране и липса на информация, различията най-често са източник на конфликти и отчуждение. При около 30% от разпадащите се бракове като причина се изтъква несходство в характерите. Зад тази формулировка до голяма степен се крие неразбирането на различността на партньора. Ако знаем повече за разликите между половете, можем да си спестим множество недоразумения, по-лесно да избираме партньор в живота и да градим пълноценни дългосрочни взаимоотношения с противоположния пол.

Физиологични различия

Жените не са просто по-дребни мъже. Джендърната медицина доказва, че двата пола се различават по начина, по който действат телата и мозъците им. Жените имат  биологични функции – бременност, кърмене, менструация, които отсъстват при мъжете. По тази причина хормоналните промени в телата на нежния пол са по-сложни, а това е обяснение за променливото женско настроение.

Кръвта на жените съдържа 20% по-малко еритроцити, затова дамите се изморяват по-лесно от мъжете, но живеят по-дълго, което учените отдават на специфичния им хромозомен модел. Жените вдишват по-малък брой пъти в минута и по-лесно понасят горещини от мъжете, но по-често се оплакват, че им е студено.

Женското сърце бие по-учестено от мъжкото (80 срещу 72) удара в минута. Поради това сравнително скоро джендърната медицина откри, че някои от лекарствата, разработени за сърдечно-съдови проблеми, влошават състоянието при жени. Мъжете и жените усвояват лекарствата по различен начин поради това, че един от ензимите, който отговаря за разграждането на веществата, е с 40% по-активен при нежния пол.

Мозъкът на жените е с 10-15% по-лек от този на мъжа, но не по причина, че жените са по-глупави, а защото дамите са с относително по-малка телесна маса от мъжете. При дамите броят на невроните в лявото полукълбо е с 20% повече. Тази част на мозъка отговаря за речевите умения. Ето защо средно за денонощие жените произнасят около 7000 думи, а мъжете остават доста назад със своите 2000 думи за същия период време.

Амигдалата и париеталният кортекс са части на мозъка, които отговарят за агресивността и аутистичността (затвореността) на индивида. У силния пол те са по-развити, отколкото при жените. За това при стресови ситуации мъжете реагират по-агресивно, докато жените са по-склонни към депресии.

С изброяването на подобни физиологични факти може да се продължи до безкрай.

Психически и социални различия

Съществена разлика има в начина, по който двата пола изживяват, изразяват и възприемат случващото се около тях. Конфликтите в общуването между мъже и жени се дължат на неразбиране реакциите на отсрещната страна.

Съществуват множество сложни теории, които обясняват различията в мъжкото и женското поведение и възприятия. Една от тях твърди, че това се дължи на еволюционни промени. Друга, без да отрича биологичните разлики между половете, отдава съществуването на мъжко и женско поведение на дълбоко вкоренени в обществото норми, които от ранна детска възраст налагат мъжки/женски поведенчески модели.

Емоционалност – сдържаност

Жените често променят настроенията си и са трудно предсказуеми като реакции. Повечето жени могат да се разплачат от незначителни неща и малко след това да се усмихват. Жените говорят много повече от мъжете. Това е начин да изразходят натрупаните емоции и да се адаптират към обстановката. Самият акт на говорене успокоява жената. Ако мъжът не намира време да я изслушва, във взаимотношенията на двойката се натрупва напрежение.

Мъжете са по-устойчиви като реакции и настроения. Те са по-сдържани, говорят знaчително по-кратко и ясно от жените, употребяват по-малко жестове, мимики и движения. Обмислят думите си, преди да ги изрекат. Изреченията им са добре построени и организирани. Когато имат проблем, мъжете се усамотяват и затварят в себе си. В такъв момент те говорят само ако това помага за разрешаването на проблема. За тях е неразбираемо как две жени могат да говорят с часове, без разговорът да има някаква цел.

Накратко казано – мъжете предпочитат да мълчат, жените обичат да говорят. Ако мъжете са запознати с този факт, няма да се дразнят от непрестанното женско бръщолевене. Ако жените проявяват разбиране спрямо мъжката мълчаливост, няма да се дразнят и обиждат, когато мъжете не откликват на техните опити за вербално общуване.

Тунелно зрение – отворено периферно възприятие

Мъжете и жените виждат света по различен начин. Представителите на мъжкия пол виждат света по-фокусирано, целенасочено и „тунелно”. Тяхното съзнание изучава последователно всеки щрих, докато си създаде цялостна рационална представа за нещата. Женското съзнание интуитивно схваща картината и по-късно се вглежда в отделните ѝ части. За жената малките детайли са интересни сами по себе си, а за мъжете е важна обобщената картина.

Състезание-сътрудничество

Мъжете се състезават, жените си сътрудничат. При колективни занимания отношението на двата пола  към конкуренцията е противоположно. Мъжът винаги се съревновава с околните и се стреми към победа, признание, завоюване на власт и обществено положение. Според еволюционната теория това се корени в далечните исторически времена, когато мъжете са се грижели за прехрана и защита на семейството, а само най-силните  оцелявали. Гените на мъжете все още носят страстта на ловец и завоевател.

Жените се стремят да изграждат приятелски взаимоотношения с околните. Съзнанието им е съсредоточено върху общуването. Векове наред представителките на нежния пол са се грижили за семейството. Когато мъжете са отсъствали от дома, жените са оцелявали благодарение на сътрудничеството с околните и събиране на информация. И до днес, ако наблюдавате как жени играят домино, боулинг, карти, ще забележите, че играта е по-скоро повод за общуване, сближаване и сътрудничество, отколкото стремеж към победа.

Чувство за ориентация в пространството

Мъжете се ориентират лесно в пространството, умело разчитат карти и са по-добри в шофьорските си умения от жените. Само 10% от дамите могат  да се похвалят с подобни способности. За триизмерното виждане на предметите в пространството и чувството на ориентация отговаря център в дясното мозъчно полукълбо. Контролираните от него умения са едни от най-силно развитите способности на мъжкия мозък.

При жените проблемът с лошото чувство за ориентация и неспособността да шофират и паркират добре, е физиологично обусловен. Когато извършват подобен тип дейности дамите хаотично използват лявото и дясното полукълбо на мозъка, без да има строго определен мозъчен център, който контролира процеса.

Съчувствие и разбиране – възхищение и признателност

Жените се чувстват удовлетворени от връзката, ако получават и дават обич, съчувствие и разбиране. За мъжете пълноценната връзка е тази, в която защитават, осигуряват партньорката си и получават необходимото за това възхищение и признателност.

В наши дни жените стават все по-независими в материален аспект и  все по-малко имат нужда от материална сигурност и защита, но нещата не са се променили. Когато става дума за чувства, дамите избират дългосрочни партньори, които им осигуряват емоционален уют, обич и разбиране.

Ин и Ян

Според даоизма женското (Ин) и мъжкото (Ян) начало, две привидно противоположни сили, могат да се обединят в едно цяло и да съществуват в равновесие. Те взаимно се преливат и допълват, като някакво количество от единия вид енергия винаги се съдържа и намира в другата. Всеки мъж носи в себе си и женско начало, всяка жена има и потенциал от мъжки качества. Развиването на тези качества помага да се справяме с трудностите в бързо променящия се свят около нас.

В зависимост от средата, в която съществуваме, ние можем да развиваме качества, които приоритетно се приписват на противоположния пол. Това ясно илюстрират жените, заемащи ръководни позиции. Попаднали в конкуренция с мъжкия пол, те развиват рационално мислене, целеустременост, амбиция, спортна злоба, дори агресия.

За мъжете развитието на женския потенциал означава по-голяма адаптивност, комуникативност, интуиция, съчувствие, способност за изразяване на емоциите и сътрудничество.

Различията ни сближават ако знаем за тях

Всеки човек е уникална комбинация от качества, следователно и всяка връзка между двама души е неповторима. Във връзката жена – мъж двамата от двойката взаимно си помагат да развият по-успешно своя личностен потенциал. Това се получава само ако проявяват толерантност и разбиране спрямо характера на партньора си и се опитват да се учат един от друг. Мъжът балансира жената в нейната склонност към безпокойство и нелогично поведение, жената помага на мъжа да овладява агресията и импулсивността си.

Ключът към успеха на една връзка е приемането и оползотворяването на различията!

 

От тук можеш да свалиш нашата брошура "Пътеводител за Първа Среща".

 

    КЛИЕНТИТЕ ЗА НАС

    Благодаря! Отлична организация от ваша страна.
    28.03.2024, след бързи срещи 

    Настроението беше супер. Запознах се с много нови хора.
    07.03.2024, след парти за запознанства 

    Много интерактивно събитие с интересни начини за запознанства освен стандартните бързи срещи. Много забавни игри имате :)
    20.02.2024, след парти за запознанства 

    Добра организация и интересни идеи за разчупване на напрежението и за стимулиране на комуникация между участниците, съчетани в приятна обстановка. Бих препоръчала на приятели
    19.02.2024, след парти за запознанства